Вита пара
Для швидкої передачі інформаційних сигналів телекомунікаційними та комп'ютерними мережами використовується особливий вид проводів. Кручена пара за рахунок низької ціни та легкого монтажу є найкращим фізичним середовищем для передачі даних при монтажі локальних мереж.
Структура та призначення крученої пари
Електричний кабель складається з провідників, скручених по два, укладених у захисну оболонку. Така конструкція покращує електромагнітну сумісність продукції, пригнічуючи перешкоди. Один із дротів відповідає за передачу даних, а інша за заземлення. Кожна призначена для одного слаботочного сигналу.
Серцевина виконана з мідного дроту діаметром 0,4-0,6 мм. Також використовується сплав алюмінію та міді. Для з'єднання провідників застосовують спайку, скручування, з'єднувальні клеми або спеціальні адаптери.
Кабельну продукцію використовують під час передачі цифрової інформації на невеликі відстані. За допомогою проводів організовують локальні комп'ютерні мережі, підключають відеоспостереження, сигналізацію, налагоджують контроль доступу.
Екранування: відмінності між UTP та FTP
Встановлення захисного екрану навколо провідників зменшує кількість електромагнітних перешкод. Для визначення ступеня захисту враховують маркування:
- UTP – відсутність захисного екрану;
- FTP – один шар із фольги;
- STP – кожні два провідники поміщені у фольговану оболонку, а зверху весь кабель кручена пара оповита броньованою сіткою з дроту;
- U/STP – це STP стандарт без зовнішньої дротяної броні;
- S/FTP – екранування кожного дроту окремо та всього пучка разом;
- SF/UTP – три екрани: для кожного окремого провідника, зовнішній шар фольги та дротяної сітки.
Екранований провід типу UTP монтується лише у приміщеннях за відсутності потужних електромагнітних перешкод. Для зовнішнього застосування підходять моделі з багатошаровим захистом та бронею.
Категорії проводу кручена пара
Міжнародні стандарти визначають 8 основних категорій кабелю:
- Сat1 – два дроти для аналогового телефонного зв'язку;
- Сat2 – 2 пари, що передають 4 Мбіт інформації за секунду;
- Сat3 – кручена пара 4 жили, яку перестали виробляти після 2000-х років;
- Сat4 – 4-х парний кабель, іноді зустрічається у старих мережах;
- Сat5 – швидкість передачі 100 Мбіт/сек-1 Гбіт/сек;
- Сat6 – кручена пара 8 жил передає інформацію на 100 м зі швидкістю 10 Гбіт/сек;
- Сat7 – підвид для коротких відстаней до 15 м;
- Сat8 – передає високочастотний сигнал у межах 42 метрів.
У категоріях вище Сat5 виділяють різні модифікації. Найбільш поширений провід кручена пара Сat5е розрахований на швидкість мереж до 1 Мбіт/сек при частоті 100 МГц.
Зовнішня та внутрішня прокладка
Проводи проводять у стінах, дахах, опорних конструкціях і т.д. Для зовнішньої прокладки та внутрішнього монтажу застосовують кабелі, покриті різним ізоляційним матеріалом:
- полівінілхлорид;
- поліетилен;
- гофролента.
Полівінілхлорид призначений для внутрішніх робіт. Ізоляція буває сірого чи білого кольору. Для безпечної експлуатації зверху нанесений захисний шар, що запобігає займанню та виділенню диму.
З поліетилену роблять кабель кручена пара зовнішній. Чорна непрозора оболонка захищає від вологи та ультрафіолету. Всередині будівлі не використовується через відсутність захисту від спалаху. Для підвісного монтажу випускають модифікацію з несучим сталевим дротом.
У магазинах можна купити виту пару з помаранчевою ізоляційною оболонкою, що означає відповідність пожежним нормам. Гофроленту використовують у каналізаційних приміщеннях, щоб уберегти дроти від гризунів.
Де купити кручену пару в Україні?
У магазині BIG можна замовити кабель для внутрішнього та зовнішнього монтажу проводки. Компанія працює з надійними брендами, репрезентуючи сертифіковану продукцію. Консультанти допомагають із підбором товару під конкретні умови експлуатації.
Пряма співпраця з виробниками дозволяє не завищувати ціну крученої пари. На сайті регулярно проводяться акції. Компанія доставляє товари прямо на будівельний майданчик по Києву та передмісті, пропонує самовивіз чи пересилання по всій території України.